Dünyanın en hızlı interneti hangi ülkede?

SpeedTest tarafından aylık olarak yayınlanan rapor ile dünyanın en hızlı mobil ve sabit bant internetini kullanan ülkeler listelendi. Peki, Dünyanın en hızlı interneti hangi ülkede? Türkiye mobil ve sabit internette kaçıncı sırada?

Dünyanın en hızlı interneti hangi ülkede?

SpeedTest tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan rapor ile mobil ve sabit internette dünyanın en hızlı ülkeleri listeleniyor. Türkiye mobil internette oldukça iyi bir sıradayken, sabit internet ortalama hızlarında beklenenden uzakta görünüyor. Peki bu rapor nasıl hazırlanıyor?

Aylık olarak düzenlenen raporda, ülkelerin ortalama indirme ve yükleme hızları baz alınıyor. Bu hızların ölçümü için de mobil internet için 670 tekil test sonucu, sabit internet için de 3333 tekil test sonucu alınıyor. Bu sonuçlar ışığında ise sıralama yapılıyor. Testte yer alan ülkelerin genel ortalaması mobil internet için 20.28 Mbps indirme ve 8.65 Mbps olarak açıklandı.

Kasım ayında mobil internette zirvede Norveç var. Norveç’in aylık mobil internet hızları 62.66 Mbps indirme ve 17.38 Mbps yükleme gibi dikkat çeken bir ortalamaya sahip. Türkiye, 120 ülkenin yer aldığı listede ortalama 31.20 Mbps indirme ve 12.76 Mbps yükleme hızıyla 32. sırada yer aldı.

Sabit internet ortalaması ise dünya genelinde 40.11 Mbps indirme ve 19.96 Mbps olarak listelendi. Kasım 2017’de ortalama hızlar noktasında dünyanın en iyi internet hız ortalaması 153.85 Mbps indirme ve 166.24 Mbps yükleme ile Singapur’un oldu. Türkiye ise 16.30 Mbps indirme ve 4.81 Mbps yükleme hızlarıyla 84. sırada yer aldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir